close
تبلیغات در اینترنت
جان كري: ۹ کشور از قانون تحریم نفت ایران معاف شدند

 

همشهری

جان كري:

۹کشور از قانون تحریم نفت ایران معاف شدند


 

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: نه کشور ازجمله چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و تایوان بار دیگر از قانون تحریم نفتایران معافیت دریافت کرده اند.

جان کری،وزیر خارجهآمریکا روز جمعه اعلام کرده است که نه کشور از جملهچین،هند،کره جنوبی، ترکیه و تایوان بار دیگر از قانون تحریم نفت ایران معافیت دریافت کرده اند.

وی افزود : این معافیت از بخش ۱۲۴۵ "قانون مجوز دفاع ملی" (ان دیاِی اِی) برای سال مالی ۲۰۱۲ به خاطر کاهش قابل توجه واردات نفت این کشورهااز ایران اعطا می شود. مالزی، آفریقای جنوبی، سنگاپور و سریلانکا چهارکشور دیگری هستند که بار دیگر معافیت می گیرند چون خرید نفت از ایران رامتوقف کرده اند.این معافیت برای ۱۸۰ روز تمدید شده که امکان تکرار مجدد آنوجود دارد.

به گزارش مهر به نقل از بی بی سی ، جان کری گفت: این چهارمین بار است کهاین نه کشور به خاطر کاهش قابل توجه واردات نفت ایران معافیت دریافت میکنند.

وزیر خارجه آمریکا به توافق اخیر ژنو میان اعضایگروه پنج به علاوه یک (شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) با ایران اشاره کردکه براساس آن ایران پیشرفت برنامه اتمی اش را برای شش ماه متوقف می کند وبرخی از بخش های مهم این برنامه را عقب می راند و در مقابل این کشورها برخیتخفیف های مالی در تحریم ها برای ایران قائل می شوند.هدف این است که دوطرف ظرف شش ماه به یک راه حل جامع برای رفع نگرانی در مورد برنامه اتمیایران دست پیدا کنند.

جان کری ادامه داد: آمریکا براساس آن توافق تلاش ها برای کاستن از صادرات نفت خام ایران را برای شش ماه معلق می کند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا در این شش ماه همچنان با قوت اجرای تحریمهایی که از قبل وجود داشته را ادامه خواهد داد تا معلوم شود دست یافتن بهیک راه حل جامع برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران ممکن استیه نه، تصریح کرد: ایران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

برچسب ها : جان کری، تحریم، هند، نفت، معاف، آمریکا، ایران,